Sardele me Karota dhe Vaj ulliri

sardele

Përbërësit për 4 persona:

 • 1 kg sardele
 • 2 karota
 • 1 kokërr qepë
 • 1 filxhan me ujë
 • 1 filxhan me uthull
 • 1 filxhan me vaj ulliri
 • piper të zi
 • kripë
 • rigon
 • hudhra
 • 5-6 gjethe dafine

Përgatitja:

I lajmë sardelet dhe i lëmë të kullojnë. Më pas i fusim në tenxhere. Sipër tyre shtojmë gjethet e dafinën, qepët e prera në rrathë, karotat e prera rrumbullake, ujin, uthullën,vajin e ullirit, piperin, kripen, rigonin. Kështu do të vazhdojmë edhe me shtresën tjetër deri sa të mbarojnë sardelet.
I lëmë 30 minuta në temperaturë mesatare dhe më pas i servirim.